Okapy kuchenne znaleźć dziś można w praktycznie każdej kuchni. Branża świetnie się rozwija, a urządzeń na rynku jest coraz więcej, i więcej. Obok produktów dużych marek pojawiają się okapy kuchenne mniejszych firm. Nierzadko wypełniają one nisze, których duże podmioty nie mogą zapełnić – np. oferując produkt ekskluzywny, designerski lub skierowany do wąskiego grona klientów. Te okapy kuchenne często nie odbiegają klasą i jakością wykonania od tych bardziej popularnych, a czasem nawet je pod pewnymi względami przewyższają.

Jak jednak ma się w tym wszystkim odnaleźć przeciętny konsument? Jak z morza produktów wyłowić najlepszy i najbardziej opłacalny dla siebie produkt?

Tu z pomocą przychodzi nasz blog. Śledzimy na nim najnowsze trendy. Doradzamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze. Przedstawiamy najciekawsze informacje branżowe. Okapy kuchenne nie mają przed nami żadnych tajemnic. A po lekturze naszego bloga, nie będą ich miały także przed naszymi czytelnikami.

Okapy wyspowe okrągłe

Aranżacja kuchni w odpowiedni i interesujący sposób to zadanie niełatwe, które wymaga albo profesjonalnego przygotowania, albo dużego zaangażowania inwestora i przemyślenia oraz sprawdzenia wielu kwestii. Pierwsza sprawa to prawidłowe rozplanowanie kuchni. Architekci wnętrz mówią o ciągu roboczym.

Czym jest ciąg roboczy?

Wiadomo, że prace wykonywane w kuchni mają swoją określoną kolejność. Rozpoczyna się je zwykle od przygotowania odpowiednich produktów. Zatem pierwsza w ciągu roboczym jest lodówka, która jest jego pierwszym elementem. Następnie produkty należy przygotować wstępnie (wyciągnąć z opakowania), dlatego teraz przyda się kucharzowi kawałek blatu roboczego i śmietnik w pobliżu. Następnie jest mycie, a więc zlewozmywak (najlepiej oczywiście duży, dwukomorowy lub jedno – to jednak zależy od gabarytów kuchni, więc nie zawsze da się ten postulat zrealizować).

Kolejno znów obróbka – obieranie, krojenie, porcjowanie, marynowanie etc. Na tym etapie oczywiście przydatny będzie kolejny blat roboczy z łatwym dostępem do noży i innych sztućców, ale także przypraw. Dalej mamy gotowanie, smażenie i pieczenie, a więc – kuchenka. Zanim powrócę do ciągu roboczego, o kuchence słów kilka. Po pierwsze, najczęściej przy kuchence spędza się najwięcej czasu, ponieważ ten etap przygotowania potraw jest zwykle najdłuższy, dlatego warto przemyśleć jej lokalizację. Czy przy gotowaniu lubimy oglądać telewizję? Jeśli tak, spróbujmy usytuować kuchenkę tak (na ile to możliwe oczywiście w konkretnych warunkach), żebyśmy widzieli telewizor, np. na kuchennej wyspie. Jest to rozwiązanie ciekawe i wygodne, jednak wymaga decyzji już na etapie montażu instalacji elektrycznej – trzeba przewidzieć zasilanie nie tylko kuchenki i piekarnika, ale również okapu.

Okapy wyspowe okrągłe

Na szczęście olbrzymia większość z nich można zasilić w dyskretny sposób z sufitu. Jeśli już przy okapach jesteśmy, to warto wspomnieć, że obecnie na rynku jest ogromny ich wybór – zarówno jeśli chodzi o kształty, jak i kolory. Mamy więc okapy wyspowe okrągłe, prostokątne w naturalnym kolorze stali, czarne, brązowe i w innych kolorach. Do każdej kuchni uda się z pewnością dobrać odpowiedni.

Wracając do naszego ciągu roboczego, kuchenka jest elementem przedostatnim. Za nią znajduje się już tylko kolejny blat roboczy, na którym gotowe potrawy układamy na półmiskach czy talerzach, ozdabiamy i stąd wędrują na stół.