Okapy kuchenne znaleźć dziś można w praktycznie każdej kuchni. Branża świetnie się rozwija, a urządzeń na rynku jest coraz więcej, i więcej. Obok produktów dużych marek pojawiają się okapy kuchenne mniejszych firm. Nierzadko wypełniają one nisze, których duże podmioty nie mogą zapełnić – np. oferując produkt ekskluzywny, designerski lub skierowany do wąskiego grona klientów. Te okapy kuchenne często nie odbiegają klasą i jakością wykonania od tych bardziej popularnych, a czasem nawet je pod pewnymi względami przewyższają.

Jak jednak ma się w tym wszystkim odnaleźć przeciętny konsument? Jak z morza produktów wyłowić najlepszy i najbardziej opłacalny dla siebie produkt?

Tu z pomocą przychodzi nasz blog. Śledzimy na nim najnowsze trendy. Doradzamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze. Przedstawiamy najciekawsze informacje branżowe. Okapy kuchenne nie mają przed nami żadnych tajemnic. A po lekturze naszego bloga, nie będą ich miały także przed naszymi czytelnikami.

Jaki okap do kuchni z salonem – okap w kuchni otwartej

Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę, wybierając okap kuchenny do kuchni otwartej? Czym się kierować, kiedy to pomieszczenie jest połączone z salonem. Dlaczego warto w takiej kuchni zamontować tego rodzaju urządzenie?

Okap kuchenny w open space – na co zwracać uwagę?

Może się wydawać, że skoro w kuchni jest więcej przestrzeni, to okap kuchenny nie jest aż tak potrzebny. W końcu zapachy powstające w czasie gotowania mogą się szybciej rozproszyć. Zwykła wentylacja powinna zaś być wystarczająca. Tymczasem jednak nawet w obszernej kuchni warto zamontować okap. Może to mieć nawet większe znaczenie niż w przypadku kuchni mniejszej, ale niepołączonej z salonem.

Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, że przekonanie, że zwykła wentylacja wystarczy, jest błędne. Nieprzyjemne zapachy – np. w czasie przygotowywania jedzenia o intensywnej woni – mogą się naprawdę długo utrzymywać w powietrzu. Z pewnością zaś nikt nie chciałby zapraszać gości do salonu, w którym oprócz smacznego posiłku odczuwalny by był swąd spalenizny. Mało to przyjemne i niekoniecznie świadczyłoby o kunszcie kulinarnym gospodarza.

Ale powodów jest więcej – okap kuchenny służy wszak również do filtrowania oparów i wychwytywania drobinek tłuszczu unoszących się w czasie smażenia. Ułatwia on utrzymanie kuchni w czystości. Ponadto, pomaga w pozbywaniu się nadmiaru wilgoci z kuchni. Nie ma tu znaczenia, czy pomieszczenie ma charakter open space, czy nie. W obu wypadkach okap kuchenny po prostu warto zamontować.

Istotna jest za to kwestia tego, czy mamy do czynienia z pochłaniaczem, czy z wyciągiem. Od tego zależy rodzaj urządzenia, a także układ zabudowy oraz pewne kwestie użytkowe. Wyciąg – zasadniczo lepsze rozwiązanie – musi wszak być podłączony do osobnego kanału wentylacyjnego. Im jest go bliżej, tym lepiej. Pochłaniacz możemy zaś umieścić niemal w dowolnym miejscu kuchni.

Kluczowa zarazem jest sprawa wydajności okapu. Urządzenie w open space musi poradzić sobie z o wiele większą kubaturą niż w przypadku kuchni zamkniętych. Większa przestrzeń sprawia, że moc turbin okapu też musi być większa niż standardowo (przy czym trzeba pamiętać, że w tym samym pomieszczeniu pochłaniacz powinien odznaczać się większą mocą niż wyciąg). Rzecz jasna większa wydajność to zarazem głośniejsza praca urządzenia (poziom hałasu można ograniczyć, instalując silnik zewnętrzny).

Dlatego cichy okap kuchenny o dużej wydajności w open space to kierunek, do którego należy dążyć. Takie urządzenie zazwyczaj ma spore rozmiary, choćby ze względu na to, iż musi ono mieć odpowiednio dużą turbinę. Może to być kominowy okap przyścienny, okap sufitowy, okap wyspowy. Ten ostatni rodzaj jest zresztą często wybierany, gdyż aranżacje kuchni z salonem często wykorzystują wyspę jako jeden z elementów wystroju wnętrza.

Okap w kuchni otwartej – rodzaj urządzenia i kwestia aranżacji

Parametry użytkowe okapu nie są jednak jedynym aspektem, na który należy zwracać uwagę, wybierając taki sprzęt AGD do kuchni połączonej z salonem. Estetyka też się liczy, a to oznacza, że okap kuchenny powinien być dopasowany pod względem wyglądu do reszty pomieszczenia. Aranżacja wnętrza musi po prostu mieć spójny, harmonijny charakter. Dlatego przy wyborze okapu należy uwzględnić też meble i wystrój części salonowej, a nie tylko tych elementów, które znajdują się w części kuchennej.

Oczywiście sporym ułatwieniem jest to, gdy kuchnia i salon są wyraźnie podzielone wizualnie na osobne strefy. Dzięki temu oba pomieszczenia, choć tworzą przestrzeń open space, mają jasno wydzielone granice. Dobrym rozwiązaniem jest też wspomniana wcześniej wyspa. To też pomaga w tworzeniu osobnych przestrzeni. Warto też zauważyć, że okap wyspowy może być naprawdę efektownym elementem aranżacji. Jeśli zaś zależy nam na minimalizmie, najlepszą opcją może okazać się okap sufitowy. Rodzaj okapu ma zresztą niebagatelny wpływ na charakter aranżacji – tubowe okapy wyspowe swą formą zagwarantują zupełnie inne wrażenia estetyczne niż klasyczne okapy wyspowe w kształcie odwróconej litery T lub kuchenne okapy kominowe. Wystrój i charakter wnętrza też zresztą może wpływać na wybór okapu. W loftowej przestrzeni lepiej sprawdzi się miedziany okap tuba niż okap przyścienny biały wykończony na wysoki połysk.

Część salonowa i część kuchenna nie muszą być przy tym od siebie zupełnie odseparowane estetycznie. Wykorzystanie wspólnych elementów może być nawet bardzo atrakcyjne i kreatywne aranżacyjnie. Można na przykład umieścić krzesło barowe zarówno w części jadalnianej salonu, jak i przy kuchennej ladzie barowej, zapewniając w obu miejscach ten sam motyw. Możliwości aranżacyjnych jest naprawdę wiele i warto pamiętać, że okap kuchenny też może być ich częścią. Meble w czarnym kolorze w części salonowej mogą nawiązywać do czarnych mebli w zabudowie oraz czarnego okapu w części kuchennej.

Okapy kuchenne idealne do kuchni z salonem

Posiadacze kuchni open space mogą cieszyć się z tego, że mają niezwykle duży wybór, jeśli chodzi o okapy kuchenne. Modele dostępne na rynku są bardzo różnorodne, a duża przestrzeń kuchni połączonych z salonem pozwala na montaż w zasadzie każdego urządzenia, które spełnia wymogi wydajnościowe. Szczególnie popularne są okapy wyspowe, aczkolwiek nie jest to wcale jedyna opcja, z której można skorzystać. W mniejszych pomieszczeniach, na przykład w blokach, sprawdzi się nawet okap podszafkowy. W kuchni z salonem znaczenie mają nie tylko parametry okapu, ale także komfort jego użytkowania i estetyka. Idealny okap kuchenny do kuchni z salonem powinien zapewniać harmonijne połączenie tych wszystkich aspektów.