Okapy kuchenne znaleźć dziś można w praktycznie każdej kuchni. Branża świetnie się rozwija, a urządzeń na rynku jest coraz więcej, i więcej. Obok produktów dużych marek pojawiają się okapy kuchenne mniejszych firm. Nierzadko wypełniają one nisze, których duże podmioty nie mogą zapełnić – np. oferując produkt ekskluzywny, designerski lub skierowany do wąskiego grona klientów. Te okapy kuchenne często nie odbiegają klasą i jakością wykonania od tych bardziej popularnych, a czasem nawet je pod pewnymi względami przewyższają.

Jak jednak ma się w tym wszystkim odnaleźć przeciętny konsument? Jak z morza produktów wyłowić najlepszy i najbardziej opłacalny dla siebie produkt?

Tu z pomocą przychodzi nasz blog. Śledzimy na nim najnowsze trendy. Doradzamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze. Przedstawiamy najciekawsze informacje branżowe. Okapy kuchenne nie mają przed nami żadnych tajemnic. A po lekturze naszego bloga, nie będą ich miały także przed naszymi czytelnikami.

Okapy blatowe wysuwane

Współcześnie bardzo duża liczba osób gotuje samodzielnie a wyjścia na obiad na mieście są sporadyczne. Podstawowym elementem w każdej kuchni sprawiającym, że gotowanie staje się komfortowe jest okap (urządzenie, które odprowadza opary, które powstają w trakcie gotowania – dzięki temu w pomieszczeniu nie zrobi się duszno). Wyróżniamy przeróżne rodzaje okapów kuchennych: wiszące, okapy blatowe wysuwane. Bez względu na rodzaj każdy spełnia swoją rolę – czyli pochłania zapachy.

Czym jest okap kuchenny?

Okap kuchenny jest urządzeniem służącym do pochłaniania pary, która powstają na wskutek gotowania, dzięki temu para nie rozprowadza się po pomieszczeniu sprawiając, że jest zbyt gorąco. Co więcej, okap chroni także przed odkładaniem się pary na meblach, która mogłaby sprawić, że meble zaczęłyby się rozklejać. Okapy blatowe wysuwane to alternatywa dla standardowych okapów wysuwanych – swoją rolę spełnią szczególnie w dużych kuchniach, w których blat z kuchenką znajduje się na środku pomieszczenia.

Jaki okap wybrać?

Chcąc kupić okap należy kierować się szczególnie jego zastosowaniem. W zależności od naszej kuchni możemy wybrać standardowy okap wiszący lub okapy blatowe wysuwane. Oba rodzaje okapów spełnią swoją rolę.

Dlaczego warto korzystać z okapu?

Jak najbardziej warto posiadać w domu okap i z niego korzystać, ponieważ będzie odprowadzał parę w trakcie gotowania. Efektem będzie pomieszczenie wolne od typowych, kuchennych zapachów. Co więcej, korzystając z okapu chronimy meble przed odkładaniem się na ich pary wodnej, która może prowadzić do rozklejania się mebli.

Czy okapy to urządzenia ekologiczne?

Okapy to urządzenia zasilane energią elektryczną. Nie mają więc bezpośredniego wpływu na środowisko. Można śmiało stwierdzić, że okapy to urządzenia, które stworzono z myślą o zwiększeniu komfortu w trakcie gotowania.

Okapy blatowe wysuwane są lepsze?

Każdy okap kuchenny spełniający swoją rolę można uznać za dobry, jednakże prawdą jest, że w przypadku niektórych pomieszczeń (to znaczy dużych kuchni) okapy blatowe wysuwane będą spełniać rolę pochłaniaczy pary lepiej niż standardowa, znana każdemu wersja wisząca nad kuchenką i odprowadzająca parę do komina. Mimo wszystko, zakup okapu do własnego domu to dobra decyzja.