Okapy kuchenne znaleźć dziś można w praktycznie każdej kuchni. Branża świetnie się rozwija, a urządzeń na rynku jest coraz więcej, i więcej. Obok produktów dużych marek pojawiają się okapy kuchenne mniejszych firm. Nierzadko wypełniają one nisze, których duże podmioty nie mogą zapełnić – np. oferując produkt ekskluzywny, designerski lub skierowany do wąskiego grona klientów. Te okapy kuchenne często nie odbiegają klasą i jakością wykonania od tych bardziej popularnych, a czasem nawet je pod pewnymi względami przewyższają.

Jak jednak ma się w tym wszystkim odnaleźć przeciętny konsument? Jak z morza produktów wyłowić najlepszy i najbardziej opłacalny dla siebie produkt?

Tu z pomocą przychodzi nasz blog. Śledzimy na nim najnowsze trendy. Doradzamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze. Przedstawiamy najciekawsze informacje branżowe. Okapy kuchenne nie mają przed nami żadnych tajemnic. A po lekturze naszego bloga, nie będą ich miały także przed naszymi czytelnikami.

Świetny wybór do kuchni – okap wyspowy z półką

Stylowa kuchnia potrzebuje czegoś wyjątkowego. Czymś takim może być okap kuchenny. Doskonałym na to przykładem są okapy wyspowe z półką. Tego rodzaju urządzenie znakomicie sprawdzi się w dużych wnętrzach, gdzie będzie się nie tylko świetnie prezentować, ale i zapewni domownikom wysoką funkcjonalność.

Okapy wyspowe z półką – praktyczny wymiar piękna

Jakie zalety posiada okap wyspowy z półką? Przede wszystkim te same, które gwarantuje każdy sprzęt tego typu. Pozwala na skuteczne oczyszczanie powietrza z nieczystości, drobinek tłuszczu i oparów powstających w czasie gotowania. Pomaga pozbywać się wilgoci oraz brzydkich zapachów. Jest wsparciem dla systemu wentylacji domowej.

Zarazem należy podkreślić walory estetyczne tego rodzaju urządzeń. Ich zazwyczaj klasyczna sylwetka zarazem przyciąga uwagę, harmonijnie współgrając z wystrojem wnętrza. Okapy te są projektowane tak, by cieszyły oko, a przy tym były funkcjonalne i praktyczne. Półka, którą tworzy płaska powierzchnia okapu, może być wykorzystywana jako miejsce na przechowywanie przydatnych w czasie gotowania akcesoriów: przypraw, rękawic ochronnych, gadżetów.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy model o bardziej nowoczesnej, czy też bardziej tradycyjnej formie, możemy też liczyć na wysoką wydajność. Okapy wyspowe generalnie dysponują sporą mocą turbin. Warto podkreślić, że to urządzenia dość drogie, a przez to często wykorzystują bardziej zaawansowane technologie, np. w zakresie odświeżania powietrza (automatyczne czujniki, innowacyjne filtry) czy sterowania okapem (obsługa smartfonem).

nortberg metropolis

Okapy wyspowe w kształcie litery T i nie tylko

Na rynku znajdziemy wiele różnych okapów wyspowych z półką. Oferują one pracę zarówno jako wyciąg, jak i pochłaniacz kuchenny. Wystarczy odpowiednio podłączyć urządzenie lub zamontować w nim filtry węglowe, aby działało w jednym lub drugim trybie.

W większości przypadków są to modele w całości wykonane ze stali. Zazwyczaj metal ten jest wzbogacany w ten sposób, by wytrzymywał trudne, kuchenne warunki – temperaturę, wilgoć, opary. Czasem można się spotkać z modelami, które wykorzystują panele ze szkła hartowanego. Jego tafle mogą zapewniać urządzeniu niezwykle efektowny wygląd. Ponadto, te okapy coraz częściej posiadają wyświetlacze cyfrowe oraz energooszczędne oświetlenie LED.

Wśród okapów wyspowych z półką wyróżnić możemy dwa ich rodzaje, jeśli chodzi o design. Pierwszy typ to klasyczne okapy w kształcie odwróconej litery T. W ich przypadku komin znajduje się na środku urządzenia, a po obu bokach, w spodniej części, odchodzi od niego panel o symetrycznym kształcie i wielkości, tworząc wspomnianą literę T.

Jeśli komuś nie odpowiada ta klasyczna konstrukcja, do wyboru są nowoczesne okapy kuchenne, które na różne sposoby przełamują tradycyjną stylistykę. W ich przypadku komin może mieć inny kształt niż okrągła tuba lub kwadratowy graniastosłup. Częściej jednak modyfikacje dotyczą dolnego panelu, a właściwie umiejscowienia komina na jego płaszczyźnie. Symetryczne kształty odwróconej litery T zostają zaburzone. Komin może być usytuowany bliżej przedniej lub tylnej krawędzi. Największy efekt towarzyszy przesunięciu na boki, co pozwala powiększyć powierzchnię półki. Znakomitym przykładem może być okap Nortberg Metropolis.

okap kuchenny metropolis

Nortberg Metropolis – nowoczesny okap wyspowy z półką

Nortberg jest polską firmą, która dostarcza wysokiej jakości wyciągi i pochłaniacze kuchenne. Okap wyspowy Metropolis jest świadectwem wyjątkowej dbałości firmy o to, by zapewniać klientowi urządzenia z najwyższej półki. Luksusowy, ekskluzywny, Metropolis zwraca uwagę elegancją i szlachetnością designu. Przemyślnie umieszczone oświetlenie podkreśla efektowny look, a także znakomicie doświetla powierzchnię pod okapem. Okap jest dostępny w trzech wersjach kolorystycznych – wykwintnej, matowej czerni, olśniewającej bieli lub surowego wariantu INOX.

Przede wszystkim jednak Nortberg Metropolis udowadnia, jak bardzo atrakcyjna może być stylistyka okapu wyspowego z półką. Model ten posiada mocno ścięty panel po jednej ze stron (komin można umieścić zarówno po lewej, jak i po prawej stronie – wedle potrzeb klienta). Druga strona jest zaś wyciągnięta do tego stopnia, że stabilność półce musi zapewniać dodatkowe mocowanie do sufitu. Dzięki temu nad kuchenka powstaje dodatkowa powierzchnia, zwiększając przestrzeń użytkową w kuchni. Półkę można wykorzystać na wiele sposobów.

Nortberg Metropolis jest z pewnością interesującym wyborem, jeśli ktoś chciałby u siebie zainstalować okap wyspowy z półką. Co ważne, model ten sprawdza się nie tylko w roli ozdobnej. Ze względu na rozmiar i proporcje jego półka jest wyjątkowo praktyczna. Zarazem jest to urządzenie funkcjonalne i wysoko wydajne (turbina 700 m3/h przy 67 dB w czasie pracy na najwyższym, czwartym stopniu prędkości), które może zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników.