Okapy kuchenne znaleźć dziś można w praktycznie każdej kuchni. Branża świetnie się rozwija, a urządzeń na rynku jest coraz więcej, i więcej. Obok produktów dużych marek pojawiają się okapy kuchenne mniejszych firm. Nierzadko wypełniają one nisze, których duże podmioty nie mogą zapełnić – np. oferując produkt ekskluzywny, designerski lub skierowany do wąskiego grona klientów. Te okapy kuchenne często nie odbiegają klasą i jakością wykonania od tych bardziej popularnych, a czasem nawet je pod pewnymi względami przewyższają.

Jak jednak ma się w tym wszystkim odnaleźć przeciętny konsument? Jak z morza produktów wyłowić najlepszy i najbardziej opłacalny dla siebie produkt?

Tu z pomocą przychodzi nasz blog. Śledzimy na nim najnowsze trendy. Doradzamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze. Przedstawiamy najciekawsze informacje branżowe. Okapy kuchenne nie mają przed nami żadnych tajemnic. A po lekturze naszego bloga, nie będą ich miały także przed naszymi czytelnikami.

Jaka szafka pod okap teleskopowy?

W małych mieszkaniach okap teleskopowy jest idealnym rozwiązaniem. Wiąże się to oczywiście ze schowaniem okapu w zabudowie. W tym zaś może pomóc odpowiednia szafka pod okap teleskopowy. Na co zwracać uwagę przy jej wyborze? Jakie wymiary powinna mieć taka szafka i co powinno ją cechować?

Czym zabudować okap – idealna szafka pod okap teleskopowy

Wybór okapu kuchennego ma duży wpływ na kwestie aranżacyjne. Okap wyspowy oznacza chęć wyeksponowania urządzenia i uczynienia zeń elementu dekoracji. Okap przyścienny również jest eksponowany i trafia zazwyczaj do większych kuchni. Natomiast okap do zabudowy to standardowy wybór w małych kuchniach. Urządzenie jest w nich ukrywane pod szafką, aby zachować aranżacyjną spójność i estetykę wystroju.

Okapy do zabudowy należą do najbardziej popularnych rozwiązań na rynku, więc nie powinno dziwić, że wiele osób zastanawia się, jaka szafka pod okap teleskopowy jest najlepsza. Odpowiednie dopasowanie mebla jest o tyle istotne, że może wpływać zarówno na kwestie estetyczne, jak i użytkowe oraz montażowe. Błędy przy wyborze tego mebla to spore uciążliwości, a także niepotrzebne koszty. Dlatego warto wyborowi szafki pod okap teleskopowy poświęcić trochę czasu.

Szafka pod okap teleskopowy – jakie wymiary?

Niezwykle istotną kwestią są wymiary szafki. Powinna być dobrze dopasowana do urządzenia, a przy tym nieco szersza od samego okapu. Najbardziej popularne pod tym względem wymiary to 60 cm, 80 cm, 90 cm i 100 cm. Wszystko zależy od okapu, który zamierzamy zamontować. Warto upewnić się wcześniej u producenta, jakie są dokładne wymiary urządzenia i jakie wymiary szafki on zaleca do danego modelu.

Szafka pod okap teleskopowy musi mieć otwartą część spodnią. Dobrze, gdy mebel ten ma drzwiczki, aby w razie potrzeby mieć łatwy dostęp do korpusu urządzenia. Pozwala to też zagospodarować część wnętrza szafki, która nie jest potrzebna do zachowania dobrej cyrkulacji powietrza. Nad okapem można wszak zamontować w szafce półkę. Oczywiście wiele zależy od tego, czy okap ma działać jako pochłaniacza, czy jako wyciąg. W drugim wypadku trzeba pamiętać o wykonaniu otworu w górnej części szafki, który pozwoli na podłączenie okapu do kanału wentylacyjnego. Jeśli okap teleskopowy pod szafką działa jako pochłaniacz, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na dobry przepływ powietrza we wnętrzu szafki w czym mogą pomóc otwory wentylacyjne umieszczone w którejś ze ścian mebla.

Szafka pod okap do zabudowy może być wykonana samodzielnie. Wymaga to jednak posiadania odpowiedniej wiedzy oraz narzędzi. To dobre rozwiązanie, ale nie dla każdego. Może więc być  koniecznie wykonanie szafki pod okap do zabudowy na zamówienie w zakładzie stolarskim. To da nam na pewność, że mebel spełni nasze oczekiwania i wpasuje się w aranżację. Trzeba tylko powiedzieć producentowi, czego potrzebujemy i jakie szafka ma mieć wymiary. Należy przy tym być precyzyjnym, ale w razie wątpliwości specjalista z zakładu z pewnością pomoże w konfiguracji zamówienia.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup szafki pod okap teleskopowy w komplecie z urządzeniem. Dzięki temu mamy pewność, że wszystko będzie pasować. Okap teleskopowy pod szafką w zestawie z meblem to najbardziej komfortowe i praktyczne rozwiązanie, aczkolwiek nie zawsze taki mebel będzie idealnie pasował do aranżacji. Wciąż to jednak bardziej wygodny wybór niż zakup gotowej szafki w którymś z sieciowych sklepów meblowych.

Montaż szafki pod okap teleskopowy

Nie tylko wymiary szafki pod okap do zabudowy są istotne. Znaczenie ma również kwestia jej montażu, a także montażu samego okapu do szafki. Oba elementy do zabudowy muszą być solidnie zamocowane. Nie chodzi tu tylko o to, aby szafka z okapem wisiały stabilnie nad kuchenką. Zły montaż może prowadzić do wielu problemów o stricte użytkowym charakterze. Niewprawnie przykręcony okap teleskopowy pod szafką lub sama szafka może skutkować wibracjami i głośniejszą pracą urządzenia. Mogą pojawiać się zaburzenia w przepływie powietrza wewnątrz mebla, obniżając sprawność i efektywność okapu. Mogą też pojawiać się inne problemy.

Montując okap podszafkowy i szafkę należy zwrócić uwagę, czy mamy wszystkie potrzebne elementy. Warto upewnić się, czy okap po montażu znajdzie się na odpowiedniej wysokości nad kuchenką (ok. 50 cm nad kuchenką elektryczną lub ok. 60 cm nad kuchenką gazową).Trzeba też sprawdzić, czy wszystkie wymiary pasują do miejsca docelowego. Dobrze się upewnić, czy przez przypadek w czasie wiercenia otworów na wkręty nie uszkodzi się przewodów instalacyjnych. Wypada też pamiętać o otworach na okablowanie umożliwiające podłączenie okapu do prądu.

Oczywiście warto mieć na uwadze kwestie estetyczne. Szafka nad okapem powinna wpasowywać się aranżacyjnie w zabudowę. Musi ona być spójnym elementem wystroju wnętrza zarówno, jeśli chodzi o kształt, jak i kolor czy fakturę. Dobór szafki pod tym kątem może okazać się sporym wyzwaniem, które należy brać pod uwagę.