Nieduża kuchnia to niewiele miejsca, a jakoś trzeba pomieścić w niej wszystkie niezbędne sprzęty AGD, takie jak chociażby właśnie okap kuchenny. I chociaż z małą kuchnią kojarzą się przede wszystkim modele podszafkowe i szufladowe, nie wyklucza to wykorzystania w niej innych rodzajów tych urządzeń. Okapy przyścienne w małej kuchni też mogą być dobrym wyborem.
Okap kuchenny ścienny – klasyczne rozwiązanie
Oczywiście nie każdy model ścienny będzie optymalny w takim miejscu. Niektóre urządzenia mogą być zbyt duże lub mogą nie pasować do zabudowy. Na szczęście okapy przyścienne – nazywane także kominowymi – odznaczają się dużą różnorodnością. Producenci oferują modele w różnych kształtach i rozmiarach. Dzięki temu wprawny architekt wnętrz sprawnie i szybko może dopasować okap przyścienny niemal do każdego pomieszczenia.
Klasyczne urządzenia w kształcie odwróconej litery T mogą być nieco zbyt masywne do małych kuchni. Warto jednak mieć na uwadze, że taki model też można próbować schować pod zabudowę lub wstawić między szafki, choć bardziej praktyczne w takim wypadku mogą być wspomniane okapy podszafkowe i szufladowe. Jeśli jednak chcemy wyeksponować okap w takim pomieszczeniu, doskonałym na to sposobem będzie okap przyścienny skośny.
Modele skośne okapów przyściennych znakomicie prezentują się zarówno pod szafkami (ze schowanym pod nimi kominem), jak i w otoczeniu mebli. W tego rodzaju urządzeniach często jest wykorzystywana szklana tafla, która efektownie się prezentuje i pozwala ożywić nieco aranżację kuchni. Skośny front urządzenia umożliwia przełamanie monotonnej kuchennej zabudowy. Ciekawą alternatywą może być też nowoczesny okap przyścienny narożny. Dzięki takiemu urządzeniu można efektywnie wykorzystać przestrzeń nad kuchenką stojącą w rogu pomieszczenia.
A może okap tuba przyścienny?
Jeśli nie okap przyścienny skośny, to opcją wartą rozważenia jest okap tuba. Urządzenia tego rodzaju często są montowane nad wyspą. Ich cylindryczny kształt urzeka swą smukłą sylwetką. Okrągły graniastosłup nad wyspą budzi zainteresowanie i przykuwa uwagę. Taki model okapu wygląda efektownie i elegancko, zwłaszcza gdy umiejętnie dobierze się jego kolor. Podobną funkcję okap tubowy może również pełnić przy ścianie.
Istnieją modele specjalnie zaprojektowane do montażu przyściennego. Zarazem mogą funkcjonować jako pochłaniacz – bez odprowadzenia do komina – oraz jako wyciąg – z podłączeniem do kanału wentylacyjnego. Najważniejsze tu jest jednak to, że możliwy jest montaż takiego urządzenie zarówno do sufitu, jak i do ściany. Okap tuba przyścienny to z pewnością ciekawa alternatywa dla innych urządzeń w małej kuchni – choćby ze względu na swoje rozmiary (średnica korpusu to często tylko około 40 cm).
Nowoczesne okapy przyścienne w małych kuchniach – na co zwracać uwagę?
W małej kuchni największe znaczenie ma rozmiar. Tu liczy się każdy centymetr. Choć zatem okapy kominowe są dostępne w rozmiarach 50 cm, 60 cm, 70 cm, 80 cm, 90 cm, 120 cm, to tych największych urządzeń raczej nie ma się co spodziewać w tych pomieszczeniach. Istotne tu jest przede wszystkim to, by okap był dobrze dopasowany właśnie do kuchenki, a także do zabudowy, jeśli ma znaleźć się między meblami lub ma być pod nimi zamaskowany.
Ważne są też te wszystkie kwestie, na które i tak zwraca się uwagę przy wyborze tego urządzenia – energooszczędność, cena, koszty eksploatacji, łatwość obsługi, dodatkowe opcje (np. automatyczne wyłączanie, inteligentne sterowanie), wydajność, poziom generowanego hałasu. Cichy okap ścienny, który nie pobiera dużo prądu i bez problemu można go oczyścić, to ideał, do którego warto dążyć.
Najnowsze komentarze