Okapy kuchenne znaleźć dziś można w praktycznie każdej kuchni. Branża świetnie się rozwija, a urządzeń na rynku jest coraz więcej, i więcej. Obok produktów dużych marek pojawiają się okapy kuchenne mniejszych firm. Nierzadko wypełniają one nisze, których duże podmioty nie mogą zapełnić – np. oferując produkt ekskluzywny, designerski lub skierowany do wąskiego grona klientów. Te okapy kuchenne często nie odbiegają klasą i jakością wykonania od tych bardziej popularnych, a czasem nawet je pod pewnymi względami przewyższają.

Jak jednak ma się w tym wszystkim odnaleźć przeciętny konsument? Jak z morza produktów wyłowić najlepszy i najbardziej opłacalny dla siebie produkt?

Tu z pomocą przychodzi nasz blog. Śledzimy na nim najnowsze trendy. Doradzamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze. Przedstawiamy najciekawsze informacje branżowe. Okapy kuchenne nie mają przed nami żadnych tajemnic. A po lekturze naszego bloga, nie będą ich miały także przed naszymi czytelnikami.

Okap wiszący – co to jest i do czego służy?

Wiszący okap kuchenny to swojego rodzaju pochłaniacz wyróżniający się designerską i futurystyczną estetyką. Można go zamontować w obrębie wyspy kuchennej i płyty grzewczej – bezpośrednio w suficie (tego typu urządzenie wygląda jak tuba, jednak jest to wyłącznie nazwa potoczna i nie powinno się tego tak generalizować). Okap skutecznie zlikwiduje parę wodną, zalegający tłuszcz oraz mało przyjemne zapachy, które powstają w momencie gotowania. Ponadto, za pomocą okapu kuchennego oświetlisz również wnętrze swojej kuchni. W tym artykule podpowiemy, do jakich wnętrz pasuje okap wyspowy wiszący, a także dlaczego warto zainwestować w okap kuchenny na linkach! Miłej lektury.

Okap wyspowy wiszący nad wyspą – do jakich wnętrz się nadaje?

Okapy wyspowe wiszące są dobrym rozwiązaniem do różnych stylów i aranżacji. Spośród najpopularniejszych możemy wyróżnić m.in.:

  • kuchnie posiadające centralnie umieszczoną wyspę – dzięki temu urządzeniu w łatwy sposób usuniesz opary i zapachy z gotowania bez potrzeby implementacji okapu na ścianie;
  • wnętrza z otwartym planem – okap wiszący nad wyspą ułatwi wydzielenie strefy kuchennej, niezależnie od pozostałej przestrzeni;
  • nowoczesne wnętrza – okapy wyspowe wiszące mają bardzo często nowatorski wygląd, a w konsekwencji świetnie komponują się z minimalistycznymi, nowoczesnymi aranżacjami (również w stylu retro);
  • aranżacje ze skośnymi sufitami – okap wyspowy wiszący nad wyspą w przypadku aranżacji ze skośnymi sufitami okazuje się najczęściej zdecydowanie bardziej praktycznym i estetycznym wyborem niż okap ścienno-sufitowy (szczególną uwagę warto poświęcić praktyczności tego rozwiązania).
  • kuchnie bez tradycyjnych ścian – jeżeli Twoja kuchnia została urządzona bez tradycyjnych ścian (np. w koncepcji loftowej), okap wyspowy na linkach wiszący może być bardzo praktyczną opcją w celu skutecznego usuwania oparów.

Prawidłowo wybrany okap wyspowy wiszący (np. okrągły) będzie stanowił zarówno funkcjonalny, jak i dekoracyjny element Twojej kuchni (pasujący również do luksusowych, bardzo drogich aranżacji).

Okap kuchenny na linkach – dlaczego warto zainwestować w tego typu rozwiązanie?

Okap kuchenny na linkach luźno wiszący można bezproblemowo schować po użyciu. Pozwala to zaoszczędzić sporo miejsca w kuchni, w której przestrzeń jest mocno ograniczona. Ponadto takie urządzenia oferują zazwyczaj wysoką wydajność pod kątem likwidacji oparów, dymu oraz zapachów kuchennych (ze względu na jakościowe turbiny). Są również energooszczędne i bardzo nowoczesne – sterowanie w tym przypadku jest możliwe za pomocą gestów (zależnie od wybranego modelu).

Okap wyspowy wiszący luźno – na jakie elementy zwrócić uwagę przy wyborze?

Najważniejsze elementy warunkujące wybór okapu wyspowego wiszącego przedstawiamy poniżej.

Wydajność wyciągu powietrza (m3/h)

Wydajność, jaką dysponuje wyciąg powietrza powietrza to miara określająca ilość powietrza, jaką okap jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny. Należy ją dopasować do wielkości kuchni oraz rodzaju gotowych potraw. Zalecana wydajność oscyluje w granicach 400 m3/h do 1000 m3/h (lub więcej w przypadku kuchni o sporych gabarytach powyżej 30 m2).

Klasa energetyczna

Klasa energetyczna informuje o efektywności energetycznej okapu. Im wyższa klasa, tym bardziej energooszczędny będzie okap. Najpopularniejsze klasy energetyczne:

  • A,
  • A+,
  • A++
  • B

Okapy klasy „A” lub wyższej będą jak najbardziej odpowiednie.

Poziom hałasu (dB)

Poziom hałasu jest mierzony w decybelach. Informuje o tym, jak głośno działa okap. Rekomendujemy zainwestować w urządzenia generujące hałas poniżej 55 dB przy maksymalnej wydajności.

Sposób wyciągu powietrza

Okapy wyspowe mogą działać w dwóch trybach – z wyciągiem powietrza na zewnątrz lub z recyrkulacją powietrza wewnętrznie.

W pierwszym przypadku przewodzenie powietrza powinno odbywać się przez ścianę lub sufit do zewnątrz budynku.

W drugim przypadku okap jest wyposażony w filtry węglowe, które oczyszczają powietrze i wprowadzają je ponownie do kuchni. Wersje z wyciągiem na zewnątrz okazują się bardziej wydajne, natomiast wymagają instalacji kanałów wylotowych.

okap wiszący wyspowy tuba

Sterowanie i funkcje

Okapami wyspowymi można sterować na kilka sposobów:

  • gestami,
  • za pomocą przycisków,
  • panelem dotykowym,
  • pilotem

Nowsze modele będą wyposażone także w funkcję automatycznego czujnika zapachu, oparte na czujnikach dostosowujących prędkość wyciągu zależnie od poziomu zapachu w kuchni.

Filtry

Biorąc pod uwagę obecne standardy, na rynku możemy spotkać:

  • filtry metalowe wielokrotnego użytku zatrzymujące tłuszcze i inne zanieczyszczenia (łatwe w pielęgnacji);
  • filtry węglowe wykorzystywane w trybie recyrkulacji do absorpcji zapachów (należy je wymieniać okresowo, np. co kilka miesięcy).

Oświetlenie

Wbudowane oświetlenie LED jest bardzo przydatne, ponieważ dobrze oświetla strefę gotowania, umożliwiając lepszą widoczność potraw.

Wykończenie i design

Okap wiszący będzie elementem wizualnym w kuchni, dlatego warto zwrócić uwagę na jego design i wykończenie, aby pasował do reszty wystroju.

Możliwość regulacji wysokości

Niektóre modele okapów wyspowych pozwalają na regulację wysokości, bardzo dobrze dopasowując się do różnych konfiguracji kuchennych (np. za pomocą estetycznego mechanizmu podnoszenia i opuszczania).

Podsumowanie

Wybierając designerski i futurystyczny okap wiszący stawiasz zarówno na funkcjonalność, jak i estetykę. Można go bezproblemowo zamontować nad wyspą kuchenną lub płytą grzewczą w suficie. Pomoże on skutecznie usunąć opary, tłuszcz i nieprzyjemne zapachy podczas gotowania. Będzie odpowiedni w kontekście różnych wnętrz (np. kuchnie z wyspą, otwartym planem, nowoczesne przestrzeni oraz aranżacje ze skośnymi sufitami). Zanim jednak zdecydujesz się na zakup tego urządzenia, zweryfikuj wydajność, klasę energetyczną, poziom hałasu oraz sposób wyciągu powietrza i możliwość regulacji wysokości.