Okapy kuchenne znaleźć dziś można w praktycznie każdej kuchni. Branża świetnie się rozwija, a urządzeń na rynku jest coraz więcej, i więcej. Obok produktów dużych marek pojawiają się okapy kuchenne mniejszych firm. Nierzadko wypełniają one nisze, których duże podmioty nie mogą zapełnić – np. oferując produkt ekskluzywny, designerski lub skierowany do wąskiego grona klientów. Te okapy kuchenne często nie odbiegają klasą i jakością wykonania od tych bardziej popularnych, a czasem nawet je pod pewnymi względami przewyższają.

Jak jednak ma się w tym wszystkim odnaleźć przeciętny konsument? Jak z morza produktów wyłowić najlepszy i najbardziej opłacalny dla siebie produkt?

Tu z pomocą przychodzi nasz blog. Śledzimy na nim najnowsze trendy. Doradzamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze. Przedstawiamy najciekawsze informacje branżowe. Okapy kuchenne nie mają przed nami żadnych tajemnic. A po lekturze naszego bloga, nie będą ich miały także przed naszymi czytelnikami.

Płaski okap kuchenny – rodzaje i zastosowania?

Okap jest urządzeniem niezbędnym w każdej kuchni. Trudno sobie wyobrazić gotowanie bez niego. Oznaczałoby to dym i mozaikę zapachów unoszących się w całym domu. Nie wspominając już o szybko pojawiających się zabrudzeniach m.in. z tłuszczu na kuchennych szafkach. Tylko jaki wybrać? Przed Wami wpis o płaskich okapach, ich rodzajach i ważnych aspektach, na które warto zwracać uwagę przy wyborze urządzenia do własnej kuchni.

 

Czy płaski okap jest konieczny?

Wciąż istnieją domy, w których wcale nie ma okapu i nikt nie zamierza się w niego zaopatrzyć. Czy to znaczy, że płaski okap kuchenny jest zbędny? Prawdopodobnie za jego brakiem stoi zwykłe przyzwyczajenie i brak świadomości, jak może wyglądać gotowanie z okapem. W dużej mierze chodzi o zapach, który jest wydzielany podczas przygotowywania posiłku. Roznosi się on po wszystkich pomieszczeniach, co sprawia, że mieszkanie pachnie cebulą, kapustą lub innymi składnikami, a to nic przyjemnego. Okap pochłania te aromaty, wciąga dym i oczyszcza powietrze. Zapobiega również osiadaniu tłuszczu i pary wodnej na meblach czy ścianach. Po kilku dniach gotowania bez okapu nie widać podobnych pozostałości na szafkach, ale kiedy w grę wchodzą tygodnie albo miesiące, sprzątanie potrafi zrobić się męczące. Między innymi ze względu na łatwość czyszczenia pomieszczenia, okap jest koniecznym wyposażeniem każdej kuchni.

Rodzaje płaskich okapów kuchennych

Na rynku wyróżniamy wiele rodzajów okapów, dzięki czemu łatwo znaleźć model dobrze dopasowany do indywidualnych potrzeb, w tym wielkości kuchni, rozmieszczenia mebli, rodzaju szafek, poziomu hałasu lub wydajności produktu. Pod względem sposobu działania okapy się zbytnio nie różnią. Duże znaczenie ma jednak rozmiar, wygląd i montaż. Okap kuchenny płaski może służyć jako wyciąg z podłączeniem do komina albo pochłaniacz kuchenny. W tym drugim wypadku należy zainstalować filtr węglowy.

płaski okap-podszafkowy

Płaski okap podszafkowy

Okap płaski podszafkowy jest doskonały dla osób, którym zależy na każdym centymetrze kuchni. Urządzenie ma niewielki rozmiar, dzięki czemu model pozwala zaoszczędzić znaczną część przestrzeni. Jest prosty, a przy tym funkcjonalny, dostępny w wielu kolorach. Jest to płaski okap kuchenny do zabudowy szafkami, co znacznie podnosi estetykę wystroju kuchni. Zabudowa sprawia, że model jest mało widoczny i bardzo popularny.

Dosyć podobny jest też okap teleskopowy, który zastępuje dno szafki. Jest idealny do małych kuchni. Okap teleskopowy posiada też dodatkową funkcjonalność – wysuwaną szufladę zwiększającą jego powierzchnię podczas pracy. Zazwyczaj po jej wysunięciu urządzenie się włącza i zapala się światło, co może pomóc podczas gotowania, oświetlając przygotowywane potrawy.

Okap sufitowy płaski

Sufitowy okap płaski również jest mało widocznym wyborem. Montuje się go w suficie, co sprawia, że ta nowoczesna opcja jest świetna również do umieszczenia nad wyspą kuchenną. Taki sprzęt zajmuje niewiele miejsca, co nie odbiera mu skuteczności. Płaski okap sufitowy może mieć jednak nieco wyższą cenę w porównaniu do tradycyjnych modeli, np. przyściennych. Należy też zwrócić uwagę na miejsce montażu. Między okapem a kuchenką nie mogą znajdować się szafki.

Okap kominowy płaski

Ten rodzaj okapu posiada przytwierdzony do płaskiej podstawy pionowy komin, w którego wnętrzu znajduje się rura odprowadzająca opary. Ze względu na montaż przy ścianie, ma jeszcze jedną nazwę, okap płaski ścienny. Jest to popularny model, który posiada wiele dostępnych wariantów do wyboru w zależności od potrzeb.

Okap płaski – jak wybrać?

Skoro już wiemy jakie są rodzaje okapów, to teraz czas zwrócić uwagę na inne aspekty wyboru tego urządzenia kuchennego. Jednym z najważniejszych elementów, o które trzeba zadbać, są wymiary produktu. Najpopularniejszy rozmiar okapu kuchennego płaskiego to 60 cm. Odpowiada on szerokości standardowej szafki, a także płyty grzewczej. To właśnie do tej ostatniej powinno się dobierać wymiary okapu kuchennego. Urządzenie mniejsze od płyty grzewczej będzie nieefektywne.

Warto również zwrócić uwagę na poziom hałasu oraz wydajność okapu płaskiego. Ta ostatnia wyrażana jest w metrach sześciennych na godzinę i niesie informację, jaką ilość powietrza okap kuchenny jest w stanie przefiltrować przez godzinę pracy. Wydajność należy dostosować do wielkości kuchni. Przyjmuje się, że okap o odpowiedniej mocy przefiltruje w ciągu godziny powietrze znajdujące się w pomieszczeniu 6 razy. Jeżeli kuchnia jest połączona z jadalnią lub salonem, wydajność powinna być odpowiednio większa.

Jednak im większa jest moc urządzenia, tym większy generuje ono hałas. Z tego względu trzeba znaleźć okap kuchenny o akceptowalnej wydajności, a jednocześnie odpowiednio cichy. Użytkowanie okapu powinno odpowiadać oczekiwaniom i nie być męczące dla domowników.

Podczas wyboru płaskiego okapu kuchennego warto wiedzieć o możliwości stosowania różnych filtrów. Wyróżniamy filtr metalowy przeciwtłuszczowy, filtr węglowy i filtr flizelinowy. Pierwszy z nich, zazwyczaj wykonany ze stali, zatrzymuje tłuszcz podczas gotowania, co z pewnością docenią osoby, które później będą myły szafki w kuchni. Filtru węglowego używa się w przypadku braku wentylatora – zapewnia recyrkulację powietrza. Jego funkcją jest pochłanianie zapachów. Z kolei filtr flizelinowy zatrzymuje zabrudzania i oczyszcza powietrze.

Podsumowanie

Płaski okap kuchenny powinien być stałym elementem wyposażenia każdej kuchni. O jego zaletach chyba już nie musimy przypominać. Podsumujmy jednak najważniejsze elementy, które należy wziąć pod uwagę przy szukaniu wyjątkowego okapu płaskiego. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, żeby okap kuchenny był w miarę cichy, a jednocześnie wydajny. Łatwy w obsłudze i montażu. Kolor i rodzaj należy dobrać do kształtu kuchni i jej charakteru. To, czy wybierzesz elegancki czarny okap płaski, czy też produkt w innej barwie, zależy od Ciebie. Również to, czy zdecydujesz się na okap do zabudowy płaski, jest zależne od designu pomieszczenia. W niektórych kuchniach z kolei jedynym wyborem będzie okap płaski sufitowy – jeśli ma być aktywny nad wyspą kuchenną. Najważniejsze jednak, żeby spełniał swoje zadanie i dodawał uroku Twojej kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 × 4 =