Okapy kuchenne znaleźć dziś można w praktycznie każdej kuchni. Branża świetnie się rozwija, a urządzeń na rynku jest coraz więcej, i więcej. Obok produktów dużych marek pojawiają się okapy kuchenne mniejszych firm. Nierzadko wypełniają one nisze, których duże podmioty nie mogą zapełnić – np. oferując produkt ekskluzywny, designerski lub skierowany do wąskiego grona klientów. Te okapy kuchenne często nie odbiegają klasą i jakością wykonania od tych bardziej popularnych, a czasem nawet je pod pewnymi względami przewyższają.

Jak jednak ma się w tym wszystkim odnaleźć przeciętny konsument? Jak z morza produktów wyłowić najlepszy i najbardziej opłacalny dla siebie produkt?

Tu z pomocą przychodzi nasz blog. Śledzimy na nim najnowsze trendy. Doradzamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze. Przedstawiamy najciekawsze informacje branżowe. Okapy kuchenne nie mają przed nami żadnych tajemnic. A po lekturze naszego bloga, nie będą ich miały także przed naszymi czytelnikami.

Okap podszafkowy – najlepszy, gdy nie ma podłączenia do systemu wentylacji

W Twojej kuchni nie ma możliwości zamontowania okapu z wyciągiem? W takim przypadku alternatywnym rozwiązaniem będzie pochłaniacz, na przykład okap podszafkowy, który także potrafi skutecznie zadbać o czystość powietrza. Jak dobrać najlepszy model?

 

Okap nie jest wprawdzie niezbędnym elementem wyposażenia kuchni, niemniej jednak nie powinniśmy rezygnować z jego zakupu. To właśnie razem z nim można skutecznie zadbać o jakość powietrza w pomieszczeniu – zneutralizować opary kuchenne, zapachy powstające podczas gotowania, cząsteczki tłuszczu, które znajdują się w powietrzu.

 

Aktualnie w sklepach można znaleźć szeroką gamę różnych okapów kuchennych. Wśród nich dostępne są także okapy podszafkowe, które przeznaczone są do montażu pod szafkami kuchennymi.

 

Okapy kuchenne podszafkowe pracują najczęściej jako pochłaniacze – oznacza to, że nie wymagają podłączania do instalacji wentylacyjnej. Aby taki okap skutecznie spełniał swoją rolę, powinien być wydajny oraz wygodny w codziennym użytkowaniu. Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów?

 

Jak działa okap pochłaniacz?

Okapy pochłaniacze to urządzenia, które pozwalają na pochłanianie oparów zamiast odprowadzania ich na zewnątrz, jak ma to miejsce w przypadku wyciągów. Nie oznacza to jednak, że pochłaniacze są mniej efektywne.

 

W okapie tego typu stosuje się najczęściej podwójną filtrację, a mianowicie filtry wstępne aluminiowe, które mają na celu zatrzymanie cząsteczek tłuszczu i większych zanieczyszczeń, a także filtry węglowe, które neutralizują zapachy.

 

Okap podszafkowy działający jako pochłaniacz będzie zatem także bardzo dobrze radził sobie z poprawą czystości powietrza w kuchni, ale przy doborze odpowiedniego modelu tego rodzaju powinniśmy pamiętać o kilku kluczowych sprawach.

 

Jak wybrać dobry okap podszafkowy?

Przede wszystkim okap podszafkowy należy dobrać do kuchenki, nad którą ma być on używany. W sprzedaży można znaleźć okapy podszafkowe o różnych szerokościach, na przykład 50 cm, 60 cm, 80 cm czy 90 cm. Zaleca się wybranie modelu o takiej samej, a najlepiej większej szerokości od płyty grzejnej kuchenki.

 

Okap może być także wyposażony w szufladę – to dodatkowy panel wysuwany z frontu okapu, który powiększa jego powierzchnię. Sprawdzi się doskonale wtedy, gdy nie chcemy montować okapu o zbyt dużej głębokości.

 

Kolejna istotna kwestia to wydajność okapu pracującego jako pochłaniacz. Najlepiej, aby wydajność urządzenia była dopasowana do kubatury pomieszczenia. Aby wyliczyć minimalną rekomendowaną wydajność, należy pomnożyć kubaturę kuchni przez 5.

 

W sprzedaży znajdziemy okapy podszafkowe o różnych wydajnościach – najczęściej około 350-500 m3/h, ale do wyboru mamy także okapy podszafkowe, których wydajność to nawet 850 m3/h! Dobry model powinien posiadać regulację szybkości turbiny, aby dostosować go do wymaganej skuteczności pracy.

 

Warto także zwrócić uwagę na funkcje oferowane przez okap kuchenny. Standardem jest obecnie funkcja oświetlenia. W nowocześniejszych modelach stosuje się energooszczędne i trwałe oświetlenie ledowe, w tych starszych żarówkowe albo halogenowe.

 

Sterowanie okapem podszafkowym może odbywać się ręcznie, przez przyciski albo dotykowy panel sterowania na obudowie urządzenia, ale w sprzedaży znajdziemy również modele sterowane bezprzewodowymi pilotami.

 

Dobrym wyborem będzie także okap wyposażony w timer – funkcja ta pozwala na ustawienie czasu pracy urządzenia. Po tym czasie okap wyłączy się automatycznie, dlatego nie musimy wyłączać go samodzielnie.

 

Podsumowując, gdy szukamy dobrego okapu podszafkowego, pamiętajmy o tym, że ważna jest jego wydajność pracy oraz oferowane funkcje – wtedy korzystanie z urządzenia tego rodzaju będzie jeszcze łatwiejsze, a gotowanie będzie sprawiało jeszcze więcej przyjemności w kuchni ze świeżym i czystym powietrzem!