Okapy kuchenne znaleźć dziś można w praktycznie każdej kuchni. Branża świetnie się rozwija, a urządzeń na rynku jest coraz więcej, i więcej. Obok produktów dużych marek pojawiają się okapy kuchenne mniejszych firm. Nierzadko wypełniają one nisze, których duże podmioty nie mogą zapełnić – np. oferując produkt ekskluzywny, designerski lub skierowany do wąskiego grona klientów. Te okapy kuchenne często nie odbiegają klasą i jakością wykonania od tych bardziej popularnych, a czasem nawet je pod pewnymi względami przewyższają.

Jak jednak ma się w tym wszystkim odnaleźć przeciętny konsument? Jak z morza produktów wyłowić najlepszy i najbardziej opłacalny dla siebie produkt?

Tu z pomocą przychodzi nasz blog. Śledzimy na nim najnowsze trendy. Doradzamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze. Przedstawiamy najciekawsze informacje branżowe. Okapy kuchenne nie mają przed nami żadnych tajemnic. A po lekturze naszego bloga, nie będą ich miały także przed naszymi czytelnikami.

Stylowe okapy tubowe – świetny wybór do nowoczesnej kuchni!

Lubisz niebanalne aranżacje? W takim przypadku kuchnia daje Ci szerokie możliwości! Gdy chcesz, aby wyglądała oryginalnie, pamiętaj także o doborze stylowych artykułów gospodarstwa domowego. Kapitalnym pomysłem do nowoczesnego wnętrza może być okap tubowy!

 

Sklepy z AGD mogą zaprezentować nam szeroką gamę różnych artykułów kuchennych. Wśród nich znajdują się także okapy, które pozwalają na szybkie i sprawne usuwanie oparów powstałych podczas gotowania.

 

Wprawdzie okap kuchenny nie jest obowiązkowym elementem aranżacji, niemniej jednak pozwala on na uzyskanie większego komfortu gotowania. Wszelkiego rodzaju nieprzyjemne zapachy oraz nadmiar pary wodnej nie będą już problemem.

 

Standardowe okapy kuchenne do urządzenia o konstrukcji przypominającej daszek. Możemy zobaczyć je w większości polskich domów. Jeśli jednak szukamy czegoś innego, niebanalnego i efektownego, warto sprawdzić nowości – kapitalnym pomysłem może być okap tuba o cylindrycznym kształcie.

 

Okapy tuby – do montażu ściennego i sufitowego

Okapy o tubowej konstrukcji mogą być zamontowane dwojako – w sprzedaży znajdziemy modele przyścienne oraz sufitowe – wyspowe.

 

Przyścienne okapy tuby montuje się na ścianach, nad kuchenką. Z kolei te sufitowe można zamontować bezpośrednio nad wyspą kuchenną, gdy kuchenka umieszczona jest pośrodku pomieszczenia. Wówczas okap ten widoczny jest ze wszystkich stron.

złoty okap tuba

Pochłaniacz czy wyciąg – jaki okap tuba będzie lepszy?

Jeśli chcemy zdecydować się na kupno okapu tubowego, w takim przypadku możemy postawić na jedną z dwóch opcji – okap pracujący jako pochłaniacz albo też jako wyciąg. Co sprawdzi się lepiej?

 

Okapy działające jako pochłaniacze nie wymagają podłączania do instalacji wentylacyjnej. Swoją wysoką skuteczność działania zawdzięczają zastosowaniu filtrów węglowych, które skutecznie zatrzymują nieprzyjemne zapachy, a także filtrów metalowych – aluminiowych o siateczkowej konstrukcji, które zbierają większe zanieczyszczenia. Można zamontować je praktycznie wszędzie – także tam, gdzie instalacja wentylacji nie jest dostępna.

 

Natomiast okap tuba działający jako wyciąg wymaga podłączenia do wentylacji. Jego zadaniem jest odprowadzanie zużytego powietrza do instalacji wraz z nieprzyjemnymi zapachami i parą wodną. W takich okapach stosuje się najczęściej tylko filtry metalowe.

 

Okapy podłączone do wentylacji działają efektywniej, ale nowoczesne okapy z pochłaniaczami również mogą zapewnić świeże powietrze w kuchni.

tuba ścienny

Chcesz kupić okap tubę? Sprawdź, jakie ma parametry!

Dobry okap kuchenny powinien nie tylko ładnie wyglądać, ale także skutecznie działać. Gdy zatem chcemy kupić okap tubowy, warto sprawdzić, jakie są jego parametry techniczne.

 

„Sercem” okapu jest turbina, która odpowiada za przyciąganie powietrza. Okap o mocnej turbinie jest w stanie zapewnić lepszą wydajność i efektywność pracy, dlatego też takie urządzenia polecane są do dużych pomieszczeń. W mniejszej kuchni możemy zamontować okap o niżej wydajności.

 

Sprawdźmy także sterowanie okapem. Urządzenie powinno posiadać kilka stopni pracy, aby można było dostosować je do konkretnych potrzeb. Dodatkowym plusem będzie możliwość ustawienia pracy okapu poprzez funkcję timera. Timer umożliwia wyłączenie się okapu w ustalonym czasie.

 

Aby przygotowywanie posiłków było jeszcze łatwiejsze, warto wybrać okap wyposażony w oświetlenie LED.

 

Dla maksymalnej satysfakcji zwróćmy też uwagę na hałas emitowany przez urządzenie podczas pracy. Najnowsze generacje turbin stosowane w okapach pracują znacznie ciszej niż te w starszych modelach.

 

Podsumowując, gdy chcemy kupić stylowy okap do kuchni, ten o konstrukcji tubowej – cylindrycznej może być strzałem w dziesiątkę!