Okap kuchenny wcale nie musi być widoczny, aby dobrze spełniać swoją rolę. Dzisiaj coraz więcej klientów decyduje się na zakupienie okapów do zabudowy, które pozwalają na uzyskanie stylowego efektu wizualnego, a przy tym skutecznie filtrują lub odprowadzają zużyte powietrze.
Montaż okapu kuchennego zawsze powinien być dobrze przemyślany, dlatego też podczas wyboru odpowiedniego modelu należy zwrócić uwagę na szereg kwestii – od parametrów technicznych, poprzez wymiary i metodę montażu, a skończywszy na estetyce. Aktualnie do wielu kuchni coraz częściej wybierane są okapy do zabudowy, które łączone są z meblami kuchennymi. Dlaczego warto zdecydować się na taki okap? Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?
Czym jest okap do zabudowy?
Okapami do zabudowy nazywa się rodzaj okapów kuchennych, które ze względu na swoją konstrukcję umożliwiają umieszczenie go w meblach kuchennych. Taki okap do zabudowy często nazywany jest też podszafkowym, ale warto wskazać, że nowoczesne modele pozwalają także na całkowite zrównanie urządzenia z szafką kuchenną.
Taki okap kuchenny do zabudowy najczęściej wybierany jest do nowoczesnych kuchni, ponieważ idealnie wpasowuje się we współczesne aranżacje. Jego minimalistyczny wygląd można dopasować też do praktycznie każdego wnętrza, co jest jego dodatkowym atutem.
W porównaniu do okapów kominowych okapy przeznaczone do zabudowy także mogą zapewnić skuteczne działanie i szybko i sprawnie pozbyć się zanieczyszczonego powietrza z kuchni. Wybrane modele posiadają także teleskopowo wysuwane filtry, by działać jeszcze skuteczniej. Aby jednak efekt był optymalny, warto zwrócić uwagę na ich parametry techniczne.
Okapy do zabudowy – pochłaniacze i wyciągi
Dostępne w sklepach okapy do zabudowy można podzielić na dwie kategorie, czyli na modele pracujące jako pochłaniacze oraz jako wyciągi. Co wybrać?
Najczęściej spotykany model to pochłaniacz podszafkowy, który nie wymaga podłączania do instalacji wentylacyjnej. Taki model można zatem zamontować w dowolnym miejscu, a jego instalacja polega tylko na zabudowie urządzenia w meblach i podłączeniu go do prądu. Za oczyszczanie powietrza odpowiadają wtedy odpowiednie systemy filtrów węglowych. Takie okapy do zabudowy są jednak mniej sprawne od wyciągów.
Wyciąg jest z natomiast bardziej wymagający w montażu, ponieważ trzeba podłączyć go do instalacji wentylacyjnej. Wobec tego konieczne jest doprowadzenie do kuchni instalacji wentylacyjnej. Taki opak kuchenny do zabudowy będzie jednak znacznie bardziej wydajny, ponieważ zużyte powietrze będzie wtedy po prostu odprowadzane na zewnątrz.
Jak wybrać najlepszy okap do zabudowy?
Wybór odpowiedniego okapu ma bardzo duże znaczenie, więc nie warto zdecydować się na pierwszy model znaleziony w sklepie. Poza wyborem właściwego trybu pracy dopasowanego do kuchni, pod uwagę warto wziąć także szereg innych parametrów technicznych.
Dobry okap do zabudowy:
- dopasowany pod względem wydajności do wielkości kuchni oraz oczekiwanej sprawności
- odpowiada swoją szerokością wymiarowi kuchenki albo płyty grzewczej
- posiada praktyczne funkcje – oświetlenie, regulacja prędkości wentylowania
- jest łatwy w sterowaniu – wybrane modele posiadają także bezprzewodowe piloty
- nie pracuje zbyt głośno, aby zapewnić właściwy komfort
- pasuje do aranżacji wnętrza, dopełniając jego wystrój
Z różnymi wariantami okapów przeznaczonych do zabudowy można zapoznać się już teraz za pośrednictwem internetu – szeroka gama modeli pozwala na dopasowanie okapu, który będzie posiadał praktyczne funkcje, idealnie wpisywał się w zabudowę kuchenną i przy tym będzie również stanowił jej dyskretną ozdobę.
Najnowsze komentarze