Okapy kuchenne znaleźć dziś można w praktycznie każdej kuchni. Branża świetnie się rozwija, a urządzeń na rynku jest coraz więcej, i więcej. Obok produktów dużych marek pojawiają się okapy kuchenne mniejszych firm. Nierzadko wypełniają one nisze, których duże podmioty nie mogą zapełnić – np. oferując produkt ekskluzywny, designerski lub skierowany do wąskiego grona klientów. Te okapy kuchenne często nie odbiegają klasą i jakością wykonania od tych bardziej popularnych, a czasem nawet je pod pewnymi względami przewyższają.

Jak jednak ma się w tym wszystkim odnaleźć przeciętny konsument? Jak z morza produktów wyłowić najlepszy i najbardziej opłacalny dla siebie produkt?

Tu z pomocą przychodzi nasz blog. Śledzimy na nim najnowsze trendy. Doradzamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze. Przedstawiamy najciekawsze informacje branżowe. Okapy kuchenne nie mają przed nami żadnych tajemnic. A po lekturze naszego bloga, nie będą ich miały także przed naszymi czytelnikami.

Skuteczny okap kuchenny. Co warto wybrać do kuchni, by szybko neutralizować nieprzyjemne zapachy i odprowadzać wilgoć?

Głównym zadaniem okapu kuchennego jest dbanie o właściwy poziom czystości powietrza. Tego rodzaju urządzenie jest wtedy w stanie zneutralizować nieprzyjemne zapachy, które powstają w trakcie gotowania, a także nadmiar pary w formie wilgoci, która może osadzać się wtedy na oknach, ścianach, a nawet powodować pleśń. Jednak nie każdy okap dobre radzi sobie z tymi zadaniami. Co wybrać, by działał skutecznie?

 

Gdy okap kuchennny będzie działał nieefektywnie, w takim przypadku powietrze w kuchni nie będzie aktywnie oczyszczane lub odprowadzane na zewnątrz. W skrajnych przypadkach nieprawidłowo dobrany i zamontowany okap może nawet wywołać tzw. ciąg wsteczny, co może skutkować między innymi wprowadzaniem do domu zanieczyszczeń jak smog czy spaliny, a tym samym może wywoływać to poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

 

Opak kuchenny – wyciąg czy pochłaniacz?

Dostępne w sprzedaży okapy kuchenne można podzielić na dwie kategorie, czyli na wyciągi oraz na pochłaniacze. Wybrane modele mogą także pracować jako wyciąg oraz pochłaniacz w zależności od sposobu montażu.

 

Okap działający jako wyciąg jest podłączany do wentylacji, dlatego też w pomieszczeniu musi znaleźć się wtedy instalacja wentylacyjna wyprowadzająca zużyte powietrze na zewnątrz. W ten sposób zanieczyszczone, wilgotne powietrze można usunąć z kuchni waz z nieprzyjemnymi zapachami. Stosuje się wtedy najczęściej tylko filtr aluminiowy do okapu, który jest przeznaczony do mycia, dlatego też nie trzeba go wymieniać.

 

Z kolei okap w kuchni działający jako pochłaniacz jest wyposażony w filtry węglowe odpowiedzialne za filtrowanie powietrza. Nie trzeba podłączać go do instalacji wentylacyjnej, dlatego jego montaż jest wtedy znacznie prostszy i szybszy. Należy jednak pamiętać o tym, żeby wymieniać filtry węglowe do okapów na nowe. Dodatkowo, wiele tańszych modeli okapów tego typu nie zapewnia tak wysokiej skuteczności pracy jak modele z wyciągami.

 

Zatem, co wybrać? Gdy mamy możliwość podłączenia okapu do wentylacji, to lepszy wybór. Jeśli jednak nie jest to możliwe, dobry efekt także może zapewnić okap z pochłaniaczem.

 

Parametry okapów kuchennych

Aby okap kuchenny mógł skutecznie zadbać o jakość powietrza w kuchni, warto zwrócić uwagę na jego parametry techniczne, ponieważ to one w dużej mierze będą odpowiadać za jego skuteczność pracy.

 

Wśród głównych parametrów warto zwrócić uwagę na:

  • wydajność – mierzona w m3/h, czyli metrach sześciennych na godzinę, im większa kuchnia, tym wydajność powinna być wyższa, większa wydajność polecana jest także wtedy, gdy urządzenie ma zapewniać wyższą sprawność
  • liczba biegów – dotoczy prędkości pracy okapu, pozwala na dopasowanie parametrów prędkości do konkretnych potrzeb
  • wielkość okapu – ten o większych wymiarach skuteczniej poradzi sobie z zanieczyszczonym powietrzem
  • rodzaj filtrów – dobrej jakości filtry węglowe do okapów skuteczniej poradzą sobie w przypadku okapu o funkcji pochłaniacza

 

Pamiętaj o odpowiednim montażu okapu kuchennego

Niezależnie od tego, jakie okap w kuchni w końcu zostanie zastosowany, warto pamiętać o tym, jak duże znaczenie ma jego prawidłowy montaż. Gdy okap będzie zamontowany niewłaściwie, w takim przypadku nie będzie zapewniał oczekiwanej efektywności pracy.

 

Najważniejsza jest właściwa wysokość montażu okapu, ponieważ wtedy, gdy będzie on zainstalowany za wysoko, po prostu nie zbierze zanieczyszczeń i par powstających podczas gotowania. Standardowe okapy powinny być umieszczone nad płytą grzewczą na wysokości około 70 cm, natomiast okapy skośne na wysokości 35-40 cm.

 

Do podłączenia najlepiej wybierać gładkie rury o średnicy 15 centymetrów i zadbać o to, aby w instalacji nie pojawił się ciąg wsteczny.