Okapy kuchenne znaleźć dziś można w praktycznie każdej kuchni. Branża świetnie się rozwija, a urządzeń na rynku jest coraz więcej, i więcej. Obok produktów dużych marek pojawiają się okapy kuchenne mniejszych firm. Nierzadko wypełniają one nisze, których duże podmioty nie mogą zapełnić – np. oferując produkt ekskluzywny, designerski lub skierowany do wąskiego grona klientów. Te okapy kuchenne często nie odbiegają klasą i jakością wykonania od tych bardziej popularnych, a czasem nawet je pod pewnymi względami przewyższają.

Jak jednak ma się w tym wszystkim odnaleźć przeciętny konsument? Jak z morza produktów wyłowić najlepszy i najbardziej opłacalny dla siebie produkt?

Tu z pomocą przychodzi nasz blog. Śledzimy na nim najnowsze trendy. Doradzamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze. Przedstawiamy najciekawsze informacje branżowe. Okapy kuchenne nie mają przed nami żadnych tajemnic. A po lekturze naszego bloga, nie będą ich miały także przed naszymi czytelnikami.

Okapy teleskopowe – Na co zwrócić uwagę?

Na rynku można znaleźć różnego rodzaju okapy teleskopowe – na co zwrócić uwagę, żeby nasz wybór padł ostatecznie na model godny uwagi i pieniędzy? Przed zakupem warto zasięgnąć informacji dotyczących między innymi wydajności oraz głośności wstępnie wybranego urządzenia.

Okapy teleskopowe – Charakterystyka

Niektóre okapy kuchenne teleskopowe można włączyć bez wysuwania, jednakże zdecydowaną większość stanowią urządzenia, które zaczynają swoją pracę dopiero po wysunięciu przedniego panelu. Jeśli chodzi o opary, okapy kuchenne teleskopowe pochłaniają je za pomocą części znajdujących się nad płytą grzewczą.

Dzięki opisywanym urządzeniom można zaoszczędzić wiele przestrzeni, którą możemy wykorzystać na przykład na przechowywanie sztućców, talerzy czy przypraw. Co więcej, nowoczesne okapy kuchenne teleskopowe doskonale wpasowują się w wyposażenie każdego wnętrza. Wystarczy dobrać model pasujący wizualnie do zabudowy meblowej.

Jeżeli chodzi o wydajność pracy okapu, podaje się ją w metrach sześciennych na godzinę. Dobrze dobrany okap kuchenny teleskopowy będzie w stanie przefiltrować nawet całe powietrze z kuchni około sześciu razy w przeciągu godziny. Zwykle do dyspozycji są trzy biegi. Jednakże najbardziej istotna jest wydajność okapu na pierwszym lub drugim biegu, ponieważ to właśnie ich najczęściej się używa.

Okap, z którego będziemy zadowoleni to również okap cichy. Głośno działające urządzenie może bardzo przeszkadzać i być zmorą naszej kuchni. Warto więc zwrócić uwagę na to, jakie parametry urządzenia są wypisane w tabelce „Specyfikacja”, która powinna znajdować się w sklepie przy każdym urządzeniu. Warto wiedzieć, że na to, jak głośno działa okap wpływa kilka czynników. Między innymi jest to średnia kanału odprowadzającego opary do komina, ilość zakrętów kanału i jego długość, a także to, czy okap został prawidłowo zamontowany – to znaczy czy jest przytwierdzony do ściany, szafki lub sufitu w solidny sposób.