Okapy kuchenne znaleźć dziś można w praktycznie każdej kuchni. Branża świetnie się rozwija, a urządzeń na rynku jest coraz więcej, i więcej. Obok produktów dużych marek pojawiają się okapy kuchenne mniejszych firm. Nierzadko wypełniają one nisze, których duże podmioty nie mogą zapełnić – np. oferując produkt ekskluzywny, designerski lub skierowany do wąskiego grona klientów. Te okapy kuchenne często nie odbiegają klasą i jakością wykonania od tych bardziej popularnych, a czasem nawet je pod pewnymi względami przewyższają.

Jak jednak ma się w tym wszystkim odnaleźć przeciętny konsument? Jak z morza produktów wyłowić najlepszy i najbardziej opłacalny dla siebie produkt?

Tu z pomocą przychodzi nasz blog. Śledzimy na nim najnowsze trendy. Doradzamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze. Przedstawiamy najciekawsze informacje branżowe. Okapy kuchenne nie mają przed nami żadnych tajemnic. A po lekturze naszego bloga, nie będą ich miały także przed naszymi czytelnikami.

Okapy przyścienne okrągłe

Marzeniem zarówno każdej kobiety jak i mężczyzny jest posiadanie pięknego domu lub mieszkania. Idealnie urządzone wnętrza takie jak salon, pokoje sypialniane, łazienka dopełnia zawsze kuchnia. Jak głosi porzekadło jest ona sercem domu. Zwykle to własnie w kuchni mają miejsce najważniejsze wydarzenia np. wielkie przygotowania do świąt czy rodzinnych imprez. Każda taka impreza niesie za sobą mnóstwo zapachów… Cóż, gotujemy więc wszystko unosi się w powietrzu. Jest tylko jeden mały kruczek…w naszym idealnym domu nie chcemy mieć kanapy pachnącej świeżo smażoną rybą czy frytkami. wtedy z pomocą przychodzą okapy kuchenne.

Istnieje kilka rodzajów okapów:

 • okapy przyścienne okrągłe, skośne, prostokątne, standardowe;
 • wyspowe;
 • pod zabudowę;
 • sufitowe;
 • blatowe;
 • narożne.

Pierwsze pytanie jakie pojawia się podczas namysłu nad zakupem okapu to jaki wybrać? Odpowiedź jest prosta dostosowany do potrzeb. Dostosowany to znaczy jaki? A no taki który:

 • będzie od dobrego producenta;
 • jest maksymalnie wydajny (okap nalezy dostosować do wielkości pomieszczenia, w którym się znajduje);
 • posiada funkcję filtracji powietrza (np. filtr przeciwtłuszczowy zapobiegający wydostawaniu oraz osadzaniu się cząsteczek tłuszczu zarówno na samym okapie jak i na innych sprzętach/meblach;
 • będzie w odpowiednim rozmiarze ( odpowiadającym rozmiarowi kuchenki);
 • jest wykonany z trwałych, wysokiej jakości materiałów( szkło hartowane, stal nierdzewna);
 • jest cichy (im więcej dB tym gorzej optymalna wartość to około 60dB);
 • możliwość sterowania elektronicznego (panel dotykowy);
 • cena (adekwatna do jakości).

Okapy przyścienne

Najbardziej popularnymi okapami są okapy przyścienne (kominowe) czyli te, które montujemy do ściany. Wśród nich wyróżniamy kilka rodzajów ze względu na to jakiego są kształtu. Zyskującym obecnie na popularności kształtem jest okap przyścienny okrągły. Dzieje się tak ze względu na to, iż każdy pragnie mieć kuchnię funkcjonalną, nowoczesną, ale przy tym unikalną. Specyficzny kształt tuby, elipsy, okręgu sprawia, że kuchnia nabiera wyrazu, a prosty i z pozoru prozaiczny przedmiot staje się jednocześnie ozdobą.

Okapy przyścienne okrągłe są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy marząc o kuchni wymyślili sobie piękną wyspę z blatem roboczym, miejscem dla gości, ale również z kuchenką w zabudowie. W tej sytuacji okap okrągły z odpowiednio dobraną mocą oświetlenia może pełnić funkcję nietuzinkowego żyrandola oświetlającego przygotowywane przez gospodarza potrawy.
Nasuwa się zatem wniosek, iż żadna kuchnia tworzona w obecnych czasach nie może zostać pozbawiona okapu, głównie co jasne i oczywiste ze względów bezpieczeństwa i zdrowia, ale przy tym również ze względów estetycznych.