Okapy kuchenne znaleźć dziś można w praktycznie każdej kuchni. Branża świetnie się rozwija, a urządzeń na rynku jest coraz więcej, i więcej. Obok produktów dużych marek pojawiają się okapy kuchenne mniejszych firm. Nierzadko wypełniają one nisze, których duże podmioty nie mogą zapełnić – np. oferując produkt ekskluzywny, designerski lub skierowany do wąskiego grona klientów. Te okapy kuchenne często nie odbiegają klasą i jakością wykonania od tych bardziej popularnych, a czasem nawet je pod pewnymi względami przewyższają.

Jak jednak ma się w tym wszystkim odnaleźć przeciętny konsument? Jak z morza produktów wyłowić najlepszy i najbardziej opłacalny dla siebie produkt?

Tu z pomocą przychodzi nasz blog. Śledzimy na nim najnowsze trendy. Doradzamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze. Przedstawiamy najciekawsze informacje branżowe. Okapy kuchenne nie mają przed nami żadnych tajemnic. A po lekturze naszego bloga, nie będą ich miały także przed naszymi czytelnikami.

Jaki okap kuchenny wybrać ?

Okap kuchenny to jeden z elementów wyposażenia kuchni, którego zadaniem jest odprowadzanie nieprzyjemnych zapachów oraz pary w trakcie przyrządzania posiłków. Solidny okap sprawia, że nieprzyjemne zapachy nie rozprzestrzeniają się po całym domu, a meble, ściany oraz pozostałe sprzęty w kuchni nie ulegają zabrudzeniom i pozostają suche. Jednak poza funkcjami technicznymi, okap spełnia również walory estetyczne. Dlatego warto wybrać model o odpowiednich parametrach i wyglądzie dostosowanym do stylistyki kuchni. Jakie są rodzaje okapów kuchennych?

Okap podszafkowy

Okapy podszafkowe to popularne rozwiązanie stosowane w kuchniach o niewielkich powierzchniach. Zamontowane pod szafką nie zajmują dodatkowego miejsca, co w małym pomieszczeniu ma znaczenie. Modele podszafkowe można łatwo i samodzielnie zamontować, ponieważ wystarczy przykręcić je do spodu szafki lub do ściany, a następnie wpiąć do sieci elektrycznej. Przeznaczone są do małych kuchni oraz aneksów kuchennych ze względu na słabszą wydajność niż inne modele. Doskonale sprawdzają się też wśród osób, które mało gotują.

Okapy kominowe

To typ samodzielnie wiszących okapów, które należy zamontować przy ścianie nad kuchenką. Nieprzyjemne zapachy i para odprowadzane są za pomocą długiego komina wentylacyjnego – stąd ich nazwa. Poza funkcją wentylacji stanowią znakomitą ozdobę kuchni, ponieważ posiadają prostą formę oraz stalowe elementy wykończenia. Cechują się wysoką wydajnością, dlatego cieszą się dużym powodzeniem wśród miłośników gotowania, którzy dużo czasu spędzają w kuchni.

Okapy wyspowe

To droższe modele okapów, które posiadają bardziej zaawansowane opcje niż poprzednie. Stosowane są w kuchniach, w których płyta grzewcza znajduje się na tzw. wyspie, czyli blacie umiejscowionym na środku pomieszczenia. Składają się z podstawy, która chłonie opary oraz komina podłączonego do szybu wentylacyjnego. Podstawa jest szeroka (90 cm),  ponieważ te modele przeznaczone są do kuchni o większych rozmiarach. Montowane są bezpośrednio do sufitu, cechują się wysoką wydajnością, dzięki czemu znakomicie odprowadzają parę, nawet podczas intensywnego gotowania.

tuba okap

Okapy teleskopowe

Cechują się wysoką wydajnością oraz łatwo można je wsunąć do zabudowy. Dzięki temu zajmują mało miejsca oraz estetycznie wyglądają. Montowane są w dnie szafki nad kuchenką, natomiast para wciągana jest przez specjalną szufladę pochłaniającą. Po jej wysunięciu następuje włączenie urządzenia oraz oświetlenia, w które zostało wyposażone. Dzięki regulacji wysuwu szuflady można w dogodny sposób dopasować powierzchnię pochłaniającą do ilości wydzielanej pary i tłuszczów w trakcie gotowania. Wyłączenie następuje przez wsunięcie szuflady do pozycji wyjściowej.

Wkłady okapowe

Wkład okapowy montuje się w dnie szafki, dzięki czemu nie zajmuje dodatkowej przestrzeni. Tego rodzaju modele wykorzystywane są w mniejszych kuchniach  oraz są mniej wydajne niż okapy teleskopowe. Poza tym nie posiadają wysuwanej listwy, przez co nie ma możliwości regulacji powierzchni pochłaniających. Jednak ten typ okapów kuchennych warto zastosować w aneksach lub kuchniach o niewielkich rozmiarach.

Okapy narożne

Okapy narożne montowane są nad kuchenką w rogu kuchni. Ciekawy kształt oraz umiejscowienie sprawiają, że znakomicie ozdabiają kuchnię. Składają się z podstawy pochłaniającej parę oraz komina. Można je łatwo zamontować do ściany i systemu wentylacyjnego oraz cechują się dużą wydajnością.

Okapy uniwersalne

Modele uniwersalne można zamontować w dnie szafki umieszczonej nad kuchenką oraz jako samodzielne urządzenia na ścianie. Można je stosować zarówno w mniejszych, jak i dużych kuchniach.

Okapy blatowe

Okapy blatowe montuje się w blacie szafki kuchennej, natomiast silnik, który wywołuje pochłanianie pary znajduje się wewnątrz szafki. Posiadają dużą wydajność oraz tworzą estetyczne połączenie z blatem. Wykonane są z inoxu, często połączonego ze szkłem przeźroczystym lub czarnym. Okap blatowy można zamontować również nad płytą grzewczą w rogu ściany.

 

Który okap kuchenny wybrać?

Przed zakupem okapu kuchennego warto wziąć pod uwagę wydajność. W dużych kuchniach lepiej sprawdzają się modele o wysokiej wydajności, która zapewnia przefiltrowanie powietrza 6 razy w ciągu jednej godziny. W przypadku aneksu kuchennego lub salonu połączonego z kuchnią, warto uwzględnić poziom hałasu. Okapy o wyższej wydajności pracują głośniej. Kolejnym parametrem jest średnica wylotu rury odprowadzającej parę, którą należy podłączyć do szybu wentylacyjnego. Średnica powinna być dopasowana do rozmiaru szybu, aby zapewniać optymalną wydajność okapu. Ważnym czynnikiem jest też sterowanie, które dzielimy na: mechaniczne i elektroniczne. Modele mechaniczne posiadają suwaki i przyciski, natomiast elektroniczne można uruchamiać i kontrolować za pomocą panelu dotykowego.